درباره نویسنده

هادی کهنسال

در سال 1340 در روستای نوده لشت نشاء متولد شده و دوران کودکی و تحصیل را تا راهنمایی در نوده گذرانده و دوران چهار ساله دبیرستان را در مدرسه ناصر خسرو و دکتر شریعتی لشت نشاء به اتمام رساندم. مدرک لیسانس را از دانشگاه پیام نور مرکز جنوب تهران دریافت و در شرکت مدیریت منابع آب ایران و آب منطقه ای گیلان "رشت" مشغول بکار بوده و در حال حاضر در روستای نوده ساکن میباشم.

نوشته های مشابه

2 Comments

 1. 1

  ganji

  خانه نمایش داده شده در چهار عکس اول، فوق العاده زیبا هستند. کاش صاحبان این خونه به ارزشش پی ببرن و مواظبش باشن تا از بین نره. این خونه هر جای دیگه دنیا بود صاحبانش به داشتن اون افتخار می کردن و با چنگ و دندون نگهش می داشتن. حتی اگه مشکل اقتصادی نذاره مرمتش کنن، همین خونه می تونه منبع درآمد باشه. خیلی ها برای این که یه شب رو تو همچین جایی بگذرونن حاضرن کلی پول بدن، کافیه یه نفر دلسوز پیدا بشه خونه رو به شیوه درست و علمی مرمت کنه، بعد می شه یکی دو اتاق رو برای پذیرایی از مهمون آماده کرد و با چندتا آگهی اینترنتی به مسافرهای با ذوق، یا توریستهای خارجی گه گاه اجاره داد. تجربه های مشابه از این دست هست. مطمئنم معماران با تجربه و دلسوزی هستن که اگه ازشون کمک خواسته بشه همکاری می کنن، به خصوص کسانی که در ساخت اکو موزه استان گیلان نقش داشتن تجربه زیادی تو این کار دارن.

  Reply
  1. 1.1

   هادی کهنسال

   با سلام و تشکر از بازدید و نظر و ایده شما ، استان گیلان با وجود داشتن سرزمینی سبز و پر از نعمت جاذبه های گردشگری زیادی در خود دارد که متاسفانه مسئولان استانی نه تنها استفاده درست از این همه امکانات را به مردم یاد نداده و راهنمایی درستی انجام نمی دهند بلکه با تشویق مردم به ساخت خانه ها به سبک امروزی اکثر خانه های اینچنینی و با معماری زیبا را به ورطه خرابی و نابودی گذاشته اند و از طرفی فقر مالی و فرهنگی کشاورزان و روستاییان و عدم علاقمندی وارثین و پراکنندگی و مهاجرت آنها و از همه مهم تر عدم آگاهی و دانش اکثریت روستاییان و مسئولان محلی (شوراء و دهیاری ) نسبت به حفظ این نوع خانه های ارزشمند و توریست پذیر که به قول شما با کمی مرمت می توان ضمن نگهداری این نوع بناهای ارزشمند هم برای خود و روستایشان منبع درآمد باشد هم مزید بر علت است . در روستای نوده همانطور که در عکسهای بالای سایت مشاهده می شود خانه ای زیباتر از این سبک وجود دارد که متاسفانه وارث آن با وجود داشتن تمکن مالی هیچگونه رغبتی برای ترمیم آن نشان نمی دهد و تازه در فکر تخریب و ساختن بنای جدید به سبک امروزی است . این نوع نگرش نسبت به تخریب این نوع از سبک خانه های قدیمی در تمام روستا های گیلان وجود داشته و شاید یکی از علتهای ساخت موزه روستایی گیلان تخریب این بناهای زیبا در روستاهای گیلان بود که بانیان آن تصمیم گرفتند تا نسبت به تاسیس آن اقدام نمایند . پاینده و سر افراز باشید.

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *